Blachodachówka – rodzaje, właściwości i koszty

Blachodachówka z roku na rok zyskuje na popularności. Zawdzięcza to nie tylko swojej cenie, ale również rodzajom w jakich występuje. Różnorodność wariantów tego pokrycia sprawia, że jest ono idealne na różne rodzaje więźb. Nie ma znaczenia styl domu, ponieważ na każdy z nich znajdzie się idealny typ blachodachówki. W tym artykule poznasz najpopularniejsze z nich wraz z właściwościami i kosztami owego materiału na dach.

Blachodachówka modułowa – królowa dachów

Najczęściej wybieranym wariantem stali na dach, jest blachodachówka modułowa. To stalowe poszycie powleczone ocynkiem i często też dodatkowo zabezpieczone posypką. Taki projekt i produkcja sprawiają, że jest ono niezwykle trwałe oraz odporne na zarysowania, rdzewienie i wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Jeśli chcemy, możemy wybrać blachodachówkę w dowolnym, nawet niestandardowym kolorze. Wystarczy bowiem rzucić oko na paletę kolorów RAL, by znaleźć ten, który okaże się dla nas najlepszy.

Poza tym, blachodachówka słynie również z ponad przeciętnej lekkości. Nada się więc na zadaszenie budynków starego typu, gdzie więźba nie jest zbyt stabilna lub kiedy stan lokalu nie pozwala na montaż innego poszycia, np. dachówki. Z uwagi na takie właściwości blachodachówki oraz na jej cenę, nie ma innego równie idealnego materiału na dach. Ten, spełnia oczekiwania każdego, chociażby dlatego, że występuje w wielu wariantach i dzięki temu, można dopasować go do budynków o różnym stylu architektonicznym i o różnym stanie technicznym.

Warianty blachodachówki

Wiemy już, że najpopularniejsza jest blachodachówka pod postacią modułów. Jednak teraz czas poznać pozostałe typy tego materiału. Mowa oczywiście o stylu blachy i jej właściwościach. Od tego bowiem zależy, którą warto wybrać ze względu na wzór lub typ montażu.

Rodzaje blachodachówki:

  • płaska,
  • karpiówka,
  • na rąbek,
  • z posypką.

Możemy wybrać to poszycie w kilku formach, np. modułowe, w arkuszach, cięte na wymiar albo panelowe. Idealnym zamiennikiem blachodachówki jest tańsza, ale równie trwała blacha trapezowa.