Cegła i pustak – najlepsze materiały budowlane

Kiedy podejmujemy decyzję o budowie domu, to zaczynamy planować jakie materiały budowlane trzeba będzie do tego użyć. Robimy więc projekt i kosztorys, z którego jasno wychodzi, że najwięcej będziemy potrzebować tzw. ceramiki budowlanej wśród której niezmiennie dominuje pustak ceramiczny i tradycyjna cegła.

Pustak ceramiczny to najpopularniejszy materiał do postawienia ścian niemal każdego budynku. Jest produkowany w wielu rodzajach różniących się od siebie wielkością i sposobem użycia. Można spotkać na rynku zarówno pustaki łączone zaprawą jak i takie które łączy się na pióro oraz wpust. Pustaki mają wiele niepodważalnych zalet takich jak doskonała izolacja cieplna i odporność na wszelkiego rodzaju pleśnie, grzyby i inne szkodliwe mikroorganizmy.

Mimo powszechnego użycia pustaka, nadal dużą popularnością cieszy się cegła. Rzadko używamy ją do konstrukcji ścian, ale np. komin z cegły wciąż ma liczne grono zwolenników. Dobrze wykonany stanowi doskonałe wzmocnienie konstrukcji budynku, może być wbudowany bezpośrednio w ścianę lub też być postawiony jak konstrukcja wolnostojąca. Kiedy decydujemy się w naszym projekcie na komin z cegły to trzeba pamiętać o starannym wyborze materiałów do jego postawienia. Cegły muszą być bardzo wysokiej jakości, z minimalną domieszką zanieczyszczeń takich jak margiel czy kamienie.

Ważne jest również aby posiadały kładką powierzchnię, bez pęknięć czy odprysków oraz gładkie i równe krawędzie. Ułatwi to znacznie murowanie komina, a szczególnie wykończenie kanałów dymnych.

źródło: http://www.lode.pl/pl/pustaki-ceramiczne