Czym jest Master Key?

info_zamkiSystem Master Key to tak zwany system klucza generalnego (ogólnego), który umożliwia otwieranie dowolnej liczby drzwi jednym kluczem, przy czym jednocześnie zachowana jest pełna kontrola dostępu do poszczególnych pomieszczeń, a także możliwość stosowania kluczy indywidualnych.
W ofertach specjalistów zajmujących się rozwiązaniami systemowymi znajdują się zarówno systemy proste, obejmujące małe liczby otwieranych zamków, jak i duże, stosowane w biurowcach, hotelach czy obiektach przemysłowych, które mogą obsługiwać również kilka tysięcy zamków.

Master Key – jak to działa?
System klucza Master Key zawiera klucz „master”, zwany również kluczem ogólnym, który otwiera dowolną liczbę drzwi (drzwi wejściowe do obiektu oraz drzwi do różnych innych pomieszczeń) oraz klucze indywidualne i klucze grupowe. Na przykład w hotelu:

  • Właściciel i/lub kierownik będzie posiadał klucz centralny otwierający każdy zamek.
  • Gość otrzyma jeden klucz – do swojego pokoju.
  • Personel sprzątający: klucze grupowe do każdego pokoju dla gości oraz do swojej szatni, zaplecza socjalnego dla pracowników, schowków ze sprzętem.

Aby system był niezawodny, należy go zaprojektować od zera i wdrożyć w całości. Nie może być on oparty o wkładki obecne już w obiekcie. Jeśli takowe już się w drzwiach znajdują, konieczna będzie ich wymiana.

Master Key – nieograniczona liczba zastosowań
Systemy Mater Key dostarczają klucze o różnych możliwościach dostępu do konkretnych obiektów i pomieszczeń, przez co liczba ich potencjalnych zastosowań jest wręcz nieograniczona. Sprawdzają się w mieszkaniach, domach jednorodzinnych, biurach i biurowcach, hotelach, fabrykach, centrach handlowych, obiektach przemysłowych oraz użyteczności publicznej. Przykłady zastosowania rozwiązania z wykorzystaniem klucza systemowego można znaleźć na http://www.legallais.pl/systemy-master-key/8.

Zalety systemu Master Key
W zależności od wymagań użytkowników, możliwe są różne poziomy ochrony, oparte na wkładkach z kluczami standardowymi, z kluczami trudno kopiowalnymi, niekopiowalnymi, kartami bezpieczeństwa, jak i systemy z klawiaturą czy na kartę identyfikacyjną.
System wkładek z kluczem ogólnym umożliwia zmniejszenie liczby kluczy, hierarchizację funkcji w obiekcie, a także kontrolę odpowiedzialności w przypadku pożaru, wypadku, kradzieży lub zwiększonych wymagań dotyczących bezpieczeństwa. Dzięki systemowi administrowanie obszarem jest wygodniejsze. W sytuacji zagrożenia w budynku możliwe jest otworzenie wszystkich pomieszczeń jednym kluczem w celu szybkiej ewakuacji ludzi.
Warto też wiedzieć, że system może być oparty także na atestowanych wkładkach antywłamaniowych.