Dachówka czy blachodachówka – które pokrycie wybrać?

Rozważając za i przeciw każdego z tych pokryć dachowych, łatwiej jest podjąć ostateczną decyzję. Dlatego w tym artykule poznasz wszystkie wady i zalety – wspomnianych w tytule – materiałów na dach.

Dachówka ceramiczna – właściwości i cechy

Dachówka słynie przede wszystkim z efektownego wyglądu. Dobrze prezentuje się na budynku i nadaje mu niepowtarzalny styl. Twardość i trwałość tego materiału, sprawia, że może on przetrwać nawet 100 lat. Oczywiście, pod warunkiem, że będziemy odpowiednio konserwować i pielęgnować dachówkę. Jeśli nie zabezpieczymy jej ochronnymi powłokami, szybko się pokruszy, straci swoje właściwości, zblaknie, a nawet porośnie mchem.

Szukając więc wytrzymałego, ale jednocześnie łatwego w utrzymaniu zadaszenia, dachówki ceramiczne nie będą idealnym wyborem. Mimo szeregu zalet, takich jak chociażby ekskluzywny wygląd, powoli odchodzą w zapomnienie i zastępuje je poszycia wykonane z wysokiej jakości blachy. Jednym z nich jest, np. blachodachówka modułowa.

Dachówka cementowa a ceramiczna

Dachówki betonowe cechują się wyższym poziomem trwałości niż te z cementu. Z roku na rok stają się twardsze. Dzięki temu, że cement jest jednym z wytrzymalszych surowców, na pewno posłużą dużej niż wcześniej opisane poszycie. Jednak z uwagi na ciężar i cenę, dachówki betonowe zakłada się przede wszystkim na obiektach przemysłowych. Chcąc położyć je na dachu budynku mieszkalnego, należy liczyć się z wysokimi kosztami, częstym przeprowadzaniem prac konserwacyjnych i potrzebą wzniesienia odpowiednio trwałej i zaawansowanej więźby.

Blachodachówka a dachówki – ostateczna ocena pokryć dachowych

W ostatecznym rozrachunku, z tych 3 pokryć dachowych, najlepiej zdaje się wypadać blachodachówka. Co za nią przemawia? Łączy w sobie właściwości obydwu dachówek, ale jest lżejsza, nie wymaga skomplikowanej konserwacji i przede wszystkim, przeważa pod względem ceny. Blachodachówka – podobnie zresztą jak blacha trapezowa – to ekonomiczna, wysokiej jakości blacha, która może przetrwać nawet 20-30 lat. Jednym mankamentem owego materiału, dla wielu osób, jest jego wygląd.