Jak stylowo urządzić niewielkie mieszkanie?

Nie trzeba być architektem, żeby samemu rozplanować wystrój każdego pomieszczenia tak, aby mieszkanie wydawało się optycznie większe. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach , do których trzeba się stosować, inaczej możemy osiągnąć odwrotny efekt od zamierzonego. Popełniając błędy sprawimy, że mieszkanie będzie wydawać się jeszcze mniejsze niż w rzeczywistości. O czym należy pamiętać?

Jasne kolory to podstawa

Jeśli wybierzemy jasne i subtelne kolory, to w łatwy sposób zamaskujemy faktyczny metraż pokoju czy sypialni. Warto pamiętać, że mocne, nasycone i rzucające się w oczy motywy kolorystyczne powinny mieć charakter ozdobny, który będzie dopełniać całą aranżację. Projektując wystrój trzeba postawić zatem na jasną paletę barw.

Chcąc uzyskać efekt przestronności w pomieszczeniach, w których spędzamy najwięcej czasu, tj. salonie czy kuchni, używajmy takich kolorów jak: biel, gołębie szarości czy jasne beże. Bezwzględnie wystrzegajmy się ciemnych kolorów, jak np. czerwień, zieleń bądź fiolet, ponieważ powodują one optyczne zmniejszenie mieszkania, a dodatkowo sprawiają, że pomieszczenia wydają się przytłoczone. Warto wziąć to pod uwagę również podczas wyboru podłogi. Jej powierzchnia stanie się motywem przewodnim,  jeśli postawimy na jeden rodzaj materiału. I co ważne, scali to całą koncepcję aranżacyjną.

Wykorzystaj ściany

Jeśli nasze mieszkanie ma standardową wysokość, tj. ok. 2,6 m, warto całkowicie wykorzystać ściany. Powinniśmy zdecydować się na podwójną zabudowę szafek kuchennych czy też na postawienie regału pod sam sufit, dzięki czemu zaoszczędzimy cenne metry podłogi.

Trochę iluzji

Jeśli chcemy podkreślić atuty wnętrza lub też zatuszować jego słabe strony, to możemy wykorzystać do tego celu iluzję. W jaki sposób? Wystarczy wybrać szklane drzwi wewnętrzne. Do uzyskania efektu trójwymiarowości niewielkiego pomieszczenia można wykorzystać lustro. Należy ustawić je tak, by odbicie pokazywało najistotniejszy element wystroju.
Jak widać kilka sprawdzonych trików wystarczy, aby przestrzeń wydawała się większa. Przykładowe wystroje niewielkich wnętrz można zobaczyć na stronie mieszkania na sprzedaż Lubin http://nieruchomoscilubin.com/.