Jak wybrać odzież roboczą?

Zarówno odzież robocza, jak i ochronna jest bardzo ważnym elementem wyposażenia pracowników fizycznych lub mających kontakt z materiałami niebezpiecznymi dla zdrowia. Sklepy z ubraniami roboczymi mają bardzo szeroki wybór. Czym się kierować, kupując taką odzież?

Wybór odpowiedniej odzieży dla pracowników wcale nie jest taki łatwy, jak nam się wydaje. Często zdarza się, że właściciele firm kupują najzwyklejsze drelichy, kierując się niską ceną. Czasami jednak nie warto oszczędzać na odzieży roboczej. Lepiej kupić droższą, ale taką, która posłuży na długo. Wybór odzieży powinien przede wszystkim wiązać się z prawidłową oceną ryzyka zawodowego, przeprowadzoną przez służby BHP. Jakie elementy powinny być istotne podczas kupna odzieży?

1. Branża 

Powinniśmy wziąć pod uwagę, w jakich warunkach pracują zatrudnieni przez nas pracownicy. Odzież robocza musi być dostosowana do wykonywanej pracy oraz występujących zagrożeń. Musimy wiedzieć czy nasi podwładni narażeni są na wysokie temperatury, czy może pracują na zewnątrz przy dużej wilgotności powietrza.

2. Komfort

To chyba najistotniejsza kwestia dla naszych pracowników. Musimy pomyśleć o odzieży, która nie tylko będzie wygodna, ale także zapewniać będzie komfort termiczny. Odzież robocza, w której nasi podwładni mają spędzić 8 czy 10 godzin powinna być wygodna i nie krępująca ruchów. Dodatkowo w chłodne dni powinno być w niej ciepło, a gdy jest gorąco ważne jest by przepuszczała powietrze. Ważny jest również rozmiar odzieży – nie powinna być ani za mała, ani za duża.

3. Materiał i jakość

Materiał jest bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze odzieży ochronnej. Nie w każdym zawodzie sprawdzą się ubrania bawełniane. Taka odzież jest na pewno lekka i doskonale oddycha, ale nie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których mamy do czynienia z dużą wilgotnością. Dlatego w takich przypadkach stosuje się ubrania bawełniane z domieszką sztucznych włókien. Ważna jest także jakość wykonania, która zapewni długotrwałe użytkowanie odzieży roboczej.

4. Odporność na zabrudzenia

Niezależnie od tego, w jakiej branży specjalizuje się nasza firma, ważne jest, by odzież robocza była łatwa w praniu. Nie powinna także blednąć, niszczyć się czy kurczyć w czasie prania.

5. Funkcjonalność

Chyba nie wyobrażamy sobie, żeby np. budowlańcy czy mechanicy nie mieli odzieży, posiadającej dużo kieszeni. Wybierając odzież powinniśmy zwrócić uwagę na ilość kieszeni czy odpowiednich zaczepów, które znacznie ułatwiają pracę i są niezwykle funkcjonalne.

6. Reprezentatywność

Kupując odzież roboczą warto również pomyśleć o zamieszczeniu na niej logo firmy, dzięki czemu pracownicy staną się wizytówką Twojego przedsiębiorstwa. Nie tylko zareklamują firmę, ale także poczują, że są częścią zespołu.

Niezależnie od tego czy potrzebna nam odzież robocza w Warszawie, gdzie mamy naprawdę duży wybór hurtowni i firm odzieżowych, czy szukamy odzieży w mniejszych miastach, warto zwrócić uwagę na wszystkie te czynniki. Zapewniając naszym pracownikom wygodną i komfortową odzież pozwalamy im na pracę w dużo lepszych warunkach, co przekłada się na ich efektywność.