Kleje do plastiku

lego-717196_640Plastik to potoczne określenie tworzyw sztucznych, z których współcześnie produkuje się większość przedmiotów. Różnorodność materiałów, używanych do ich wykonania wymaga wiedzy na temat ich eksploatacji, szczególnie przy podejmowaniu prób łączenia elementów tworzywa. W tym wypadku najistotniejszy jest wybór właściwego kleju.

Kleje dzielą się na naturalne i syntetyczne. Drugie z nich mają największe znaczenie techniczne. Są wykorzystywanie w przemyśle, ale także w gospodarstwach domowych. Do klejenia większości tworzyw sztucznych powszechnie używa się wyprodukowanych syntetycznie klejów rozpuszczalnikowych. Jak działają?

Rozpuszczalnik i spoina
Klej rozpuszczalnikowy składa się z tzw. bazy (substancji klejącej), nośnika płynnego (np. woda, alkohol, rozpuszczalniki organiczne) oraz modyfikatorów. Najistotniejsza jest baza – ze względu na nią tego typu kleje nazywa się jednoskładnikowymi. Po zetknięciu ze sobą sklejanych powierzchni, nośnik płynny po pewnym czasie odparowuje, klej zagęszcza własną strukturę, a następnie zamienia się w suchą, jednolitą masę nazywaną spoiną. To właśnie ona łączy sklejane części. Po połączeniu elementów i dociśnięciu spoiny powierzchnie klejonych materiałów przenikają się – im głębiej, tym połączenie elementów jest silniejsze. Jeśli do spojenia części wybrano zły klej, tworzywo może ulec trwałemu zniszczeniu: jego ponowne sklejenie będzie wtedy niemożliwe.

Jak wybrać najlepszy klej?
W zależności od składu chemicznego, tworzywa sztuczne wymagają różnego rodzaju substancji potrzebnych do sklejenia wykonanych z nich elementów. W sklepach można znaleźć kleje przydatne do spajania praktycznie każdych materiałów. Wystarczy dokładnie przeczytać opisy i przede wszystkim wiedzieć z czego wykonany jest dany przedmiot. Jak to ustalić? Pomocne okazują się oznaczenia.

Na wielu produktach wykonanych z plastiku umieszcza się symbole konkretnych tworzyw sztucznych. Każdemu numerowi przyporządkowano nazwę substancji:
01 PET – Poli(tereftalan etylenu)
02 PE-HD – polietylen wysokiej gęstości
03 PVC, PCW – poli(chlorek winylu)
04 PE-LD – polietylen niskiej gęstości
05 PP – polipropylen
06 PS – polistyren

Oznaczenia przygotowano z myślą o recyklingu, ale z powodzeniem można je także wykorzystać jako informację przydatną przy klejeniu plastiku. Poniżej przyjrzano się najpopularniejszym z wymienionych substancji, dopasowując do nich odpowiedni rodzaj kleju.

Czym skleić PCV?
Poli(chlorek winylu) to inaczej polimer syntetyczny z grupy polimerów winylowych. Jest materiałem termoplastycznym, który cechuje duża wytrzymałość mechaniczna oraz odporność na działanie rozpuszczalnika. Popularne PCV jest wykorzystywane w wielu gałęziach gospodarki. Ma szczególnie szerokie zastosowanie w branży budowlanej. Z materiału produkuje się m.in. stolarkę okienną i drzwiową, wykładziny podłogowe, rury do wykonania instalacji w budynkach i różnego rodzaju akcesoria przydatne do prac wykończeniowych (np. listwy). W elektrotechnice pochodną poli(chlorku winylu) stosuje się jako izolację w przewodach i kablach. W branży medycznej materiał jest wykorzystywany do produkcji cewników, strzykawek i sond. Jego popularnym zastosowaniem jest również wyrób różnego rodzaju opakowań i elementów urządzeń.
Nie wszystkie kleje umożliwiają złączenie elementów PCV, a zwłaszcza twardej odmiany tworzywa. Jednym z produktów, który dobrze sprawdza się przy łączeniu materiału jest szybkoschnący klej montażowy All Purpose Clear. Poza PCV, produkt umożliwia sklejenie innych tworzyw m.in. ceramiki, metalu, drewna i papieru. Jego pozostałym właściwościom można przyjrzeć się tutaj: http://www.legallais.pl/produkt/klej-montazowy-all-purpose-clear/163.

Zabawki z polistyrenu
Czysty polistyren jest twardym termoplastem, o bardzo ograniczonej elastyczności. W połączeniu z innymi substancjami jest podstawą tworzyw sztucznych z grupy PS. Sam w sobie jest bezbarwny lub słabo przezroczysty. Właściwości materiału pozwalają na jego barwienie na dowolne kolory. W procesie formowania wtryskowego można otrzymać z niej niewielkie przedmioty o złożonych kształtach. Ze względu na to substancja jest wykorzystywana przy produkcji zabawek. Materiał jest także używany do produkcji szczoteczek do zębów, sztucznej biżuterii oraz pudełek do płyt CD.
W łączeniu elementów wykonanych z polistyrenu przydatny okazuje się klej Pattex Fix Super, dostępny tutaj: http://www.legallais.pl/produkt/klej-pattex-fix-super/629. Produkt ma charakter uniwersalny. Jest klejem jednoskładnikowym, dyspersyjnym, który nie zawiera rozpuszczalnika. Ostatnia z wymienionych właściwości stanowi wyjątek w klejach do plastików, ale specyfika polistyrenu wymaga obecności w składzie substancji, do których poprawnego działania nie jest potrzebny rozpuszczalnik. Każdy rodzaj plastiku wymaga osobnego doboru kleju – czasami innego niż rozpuszczalnikowy.

Zgubny uniwersalizm
Dopasowując klej do tworzywa, można napotkać trudności w znalezieniu produktu przydatnego w łączeniu polietylenów i polipropylenów. Na etykietach większości klejów dostępnych na rynku widnieje informacja, że produkt nie może zostać wykorzystany przy łączeniu PE i PP. W takiej sytuacji może warto sięgnąć po coś uniwersalnego? Na rynku jest dostępnych wiele produktów, które reklamuje się właśnie w ten sposób: przy ich pomocy można skleić praktycznie wszystko. Nie do końca warto ufać tego rodzaju zapewnieniom. W pierwszej kolejności zawsze trzeba szukać informacji o wymienionych substancjach – wiele produktów pomimo znamion uniwersalności nie nadaje się do łączenia polietylenów i polipropylenów. Jednym z nieliczny klejów, który faktycznie można wykorzystać do każdego rodzaju plastiku jest S.O.S. Super Klej firmy Pattex. Klej został stworzony do łączenia każdego tworzywa sztucznego.

Podsumowując, w poszukiwaniu odpowiedniego kleju do plastiku trzeba przede wszystkim sprawdzić z jakiego materiału wykonano wymagający sklejenia przedmiot. Jeśli ustalenie tego nie jest możliwe, można wybrać jeden z uniwersalnych produktów, pamiętając jednak o tym, że wiele z nich nie sprawdzi się przy łączeniu niektórych substancji. Warto dokładnie czytać opisy oferowanych klejów i wybierać produkty renomowanych firm.