Pielęgnacja wylewki

Optymalne warunki do kładzenia wylewki to temperatura około 20 stopni, pochmurny dzień i dosyć wysoka wilgotność powietrza. Niestety nieczęsto wszystkie te warunki spełnione są jednocześnie, dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja nowej wylewki.

Wylewka a warunki atmosferyczne

Podczas kładzenia wylewki bardzo ważne są warunki atmosferyczne. Ponieważ pogoda w naszym klimacie często bywa kapryśna, idealne warunki do kładzenia wylewki nie zdarzają się często. Dlatego trzeba odpowiednio zadbać o jakość materiałów używanych na budowie i odpowiednio pielęgnować o świeżą wylewkę.

Producenci betonu dodają specjalne domieszki do swoich produktów, które polepszają jakość materiałów i pozwalają na stosowanie ich w różnych warunkach. wszelkie informacje na ten temat można znaleźć tutaj: http://wlodar.com.pl/.

Wylewka nie może zbyt szybko schnąć, nie powinna również być narażona na zbyt niskie temperatury, bezpośrednie działanie promieni słonecznych i przeciągów.

Pielęgnacja wylewki betonowej zimą

Zima to nie jest czas zalecany do robienia wylewek. Niestety czasem nie ma wyboru i ten rodzaj prac musi być wykonana w tym niekorzystnym okresie. Należy pamiętać, aby zimą do robienia wylewki, używać cementu o wysokim cieple hydratacji lub takiego, który nie potrzebuje dużej ilości wody. Beton Częstochowa oferuje beton z różnego rodzaju domieszkami, ułatwiającymi prace w różnych warunkach.

Po wylaniu wylewki, trzeba ją zabezpieczyć przed zbyt niskimi temperaturami. Mogą do tego celu posłużyć maty brezentowe lub słomiane, styropian lub wełna mineralna. Świeża wylewka nie może być narażona na szybką utratę ciepła. W warunkach bardzo niskich temperatur można zastosować nagrzewnice. Trzeba jednak uważać, aby beton nie sechł zbyt szybko.

Świeża wylewka latem

Latem świeżo położona wylewka jest narażona na zbyt szybkie parowanie. Jeśli wylewka schnie zbyt szybko, nie zdąży się odpowiednio mocno związać i na jej powierzchni mogą powstać pęknięcia. Aby tego uniknąć można zraszać wylewkę wodą i zabezpieczyć ją folią, która uchroni beton od zbyt szybkiego odparowywania wody. Wylewkę należy chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i przed przeciągami.