Profesjonalny montaż centralnego ogrzewania

oven-door-174844_1280Centralne ogrzewanie jest systemem, w którym za pomocą jednego generatora takiego jak kocioł węglowy i przy użyciu sieci rur, służących do transportu otrzymujemy wprost do grzejników ciepło a do kranów ciepłą wodę.

Dawnej aby ogrzać dom należało każdą izbę z osobna zaopatrzyć w piec, który emitował ciepło na  pomieszczenie, lecz od kiedy wprowadzono CO wystarczy żeby mieć w kotłowni jeden kocioł i dzięki niemu mamy pożądaną przez nas temperaturę w całym domu. Dla profesjonalnego montażu CO duże znaczenie ma dobór odpowiednich elementów, uwzględniając czynniki takie jak:

– przy wyborze kotła węglowego ważny jest dobór mocy urządzenia względem powierzchni domu, który należy ogrzać i tak mniej więcej moc 10 kW kotła jest w stanie zasilić 100 metrów powierzchni mieszkalnej. Ważny jest również wybór czy kocioł ma być bez podajnika, czyli  niemalże wszystko palny lub z podajnikiem, oznacza to że jest zasilany np. eko groszkiem bądź  miałem.

– naczynie wyrównawcze – w naczyniu tym zbiera się woda, która pracuje w całym obiegu. Wybór naczynia  musi odpowiadać wielkości pojemności wody w kotle.

– rury są przeważnie ze stali a ich średnica jest zależna od odległości do kotła tzn. im  bliżej tym większa średnica rur a im dalej tym rury się zmniejszają.

– grzejniki wybiera się pod względem estetycznym oraz mocy do ogrzania pomieszczenia. Każdy model ma w swoim opisie zawartą informację, jaką ilość metrów kwadratowych mieszkania jest w stanie ogrzać.

– boiler dobiera się wg ilości użytkowników, czyli im więcej ludzi tym większy powinien być boiler np. dla 2-óch domowników zazwyczaj wystarcza zbiornik  100 litrowy ale już dla 5-ciu użytkowników lepiej jest zainstalować chociażby 200-stu litrowy.