Sprzątanie ogrodu po zimie. Jak to zrobić?

Po okresie zimowym ogród wymaga posprzątania i przygotowania go do sezonu wiosennego. Pomimo że był przygotowany do zimy, należy go również odpowiednio oporządzić przed nadejściem wiosny.

Sprzątanie trawnika

Po okresie zimowym na trawniku w ogrodzie jest dosyć dużo do zrobienia. Należy go dokładnie oczyścić z resztek zgniłych liści i opadających z drzew gałązek. Wszystko po to, aby umożliwić świeżej trawie odpowiedni wzrost i rozkwit. Trawnik jest wizytówką ogrodu i tylko ładna, soczysta trawa nada mu niepowtarzalny wygląd. Trzeba więc jak najdokładniej zgrabić wszelkie zalegające na trawniku pozostałości. W zależności od pogody można te prace wykonywać już w drugiej połowie marca. Ważne jest, aby zdążyć przed pierwszymi oznakami nadchodzącej wiosny.

Przygotowanie sprzętu ogrodniczego

Na początku wiosny dobrze zrobić przegląd sprzętu, którego używamy do prac w ogrodzie. Jeśli narzędzia przechowywane były w miejscu suchym i ciepłym, nie powinno być z nimi problemu. Jeśli natomiast budynek, w którym narzędzia zimowały, jest nieocieplony i narażony na wilgoć, urządzenia mogą wymagać czyszczenia. Dobrze zająć się tym wcześniej, zanim prace w ogrodzie ruszą pełną parą. 

Przegląd kosiarki

Kosiarka to nieodzowny atrybut każdego ogrodnika. Bez niej nie ma szans na utrzymanie trawnika w dobrym stanie. Pierwsze koszenie zazwyczaj przeprowadza się już w kwietniu, aby pobudzić nową trawę do szybszego wzrostu.

Kosiarka powinna być odpowiednio przygotowana na nadejście zimy – już jesienią konieczny są przegląd i konserwacja. Realia są jednak takie, że wielu ogrodników po skończonym sezonie po prostu chowa kosiarkę i zapomina o niej na okres zimowy. Wiosną trzeba więc zadbać o części do kosiarek i wymienić lub oczyścić te, które tego wymagają. Najczęściej zużywającą się częścią w kosiarce są oczywiście ostrza. Jeśli nie są one zniszczone, można je jedynie naostrzyć i nadal mogą nam służyć. W przeciwnym razie należy kupić nowe noże i wymienić je. Wymiana ostrza w kosiarce nie jest zbyt skomplikowanym zadaniem. Noże do kosiarki i inne części można kupić tutaj: https://ogrodexmilicz.pl.